Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses
  • Tepelné čerpadlá Daikin Altherma
  • Tepelné čerpadlá Daikin Altherma

    Tepelné čerpadlo predstavuje flexibilnú a úspornú alternatívu k tradičným vykurovacím systémom.
    Vysoká energetická účinnosť systému Daikin Altherma z neho robí ideálne riešenie
    pre zníženie spotreby energie a emisií.

Global klima

Tepelné čerpadlá

Najčastejšie kladené otázky

Tepelné čerpadlá

Ako si správne vybrať tepelné čerpadlo?

Pre väčšinu domov postavených v posledných rokoch, ale aj pre väčšinu starších rodinných domov plne postačuje nízkoteplotné „low temperature - LT“ tepelné čerpadlo, ktoré vykuruje vodu do teploty 55 C°. Zásadou by mal byť výpočet tepelných strát Vášho objektu, je uvedený v projekte domu alebo Vám s ním pomôžeme a potrebný výkon navrhneme my. V prípade, že je Vám nízkoteplotné „LT“ tepelné čerpadlo málo, je tu možnosť vysokoteplotného „high temperature - HT“ tepelného čerpadla, ide väčšinou o staršie rodinné domy, so starými rozvodmi kúrenia a nedostatočnými výkonmi radiátorov pri teplote 55 C°, toto tepelné čerpadlo dokáže zohriať vodu až na 80 C° pre vykurovanie a 75 C° pre teplú úžitkovú vodu bez potreby zopnutia záložnej elektrickej špirály. Vysoká teplota je dosiahnutá len termodynamicky. Tepelné čerpadlo „HT“ používa systém s dvomi do kaskády zapojenými invertorovými kompresormi.

Chcete zohrievať tepelným čerpadlom teplú úžitkovú vodu?

V tom prípade sa treba rozhodnúť pre veľkosť zásobníka vody podľa počtu obyvateľov domu, tepelné čerpadlo „LT“ veľmi efektívne zohrieva vodu do teploty 47-50 C°, čo plne postačuje a zaručuje úplný komfort pre potreby domácnosti, opätovné zohriatie vody v zásobníku si vyžaduje minimálny čas, takže sa nemusíte báť, žeby sa Vám teplá voda „minula“, aj v prípade, že máte väčší počet detí a absolvujete pravidelné hromadné večerné kúpanie. Ďalej sa môžete rozhodnúť či chcete samostatné tepelné čerpadlo (hydrobox) a pripojený zásobník teplej úžitkovej vody (TUV) alebo „integrovanú jednotku“, čiže všetko v jednom vo veľkosti asi ako chladnička s mrazničkou, potom máte na výber 180 alebo 260 litrový zásobník TUV. Samozrejmosť je plánovaná dezinfekcia zásobníka vyššou teplotou až 70 C°, ktorú si môžete zvoliť podľa potreby v menu zariadenia. Ide o prevenciu napríklad pred Legionellou.

3. Chcete tepelným čerpadlom chladiť?

Ďalšia možnosť je chladenie, všetko komfortne, v jednom a pre celý dom. Za minimálny príplatok k základnej cene máte možnosť úplnej pohody aj v lete a nemusíte sa báť ani o teplú vodu, tepelné čerpadlo sa vráti k funkcii zohrievania TUV vždy keď teplá voda v zásobníku klesne o nastavenú hodnotu.

Aká je životnosť tepelného čerpadla?

Predpokladaná životnosť je pri kvalitných tepelných čerpadlách minimálne pätnásť rokov, ak si uvedomíme, že každý z nás doma tepelné čerpadlo má a reálne ho používa každý deň na chladenie a mrazenie potravín, vie si približne predstaviť ako často toto „čerpadlo“ z dôvodu nefunkčnosti mení. Principiálne je tepelné čerpadlo na vykurovanie to isté, má kompresor, výmenník, chladiaci okruh atď... len obrátene, pri chladení je princíp fakticky úplne ten istý.

5. Kde je najdlhšie fungujúce tepelné čerpadlo?

Prvé tepelné čerpadlo na svete skonštruoval v roku 1928 Slovák z Liptovského Mikuláša profesor Aurel Stodola. Jeho tepelné čerpadlo dodnes pracuje vo Švajčiarsku a vykuruje radnicu v Ženeve.

Aký výkon má mať moje tepelné čerpadlo?

Výber tepelného čerpadla je zásadný pre správne fungovanie, životnosť , konečné úspory a komfort pre užívateľa. Je potrebné správne určiť výkon podľa prepočtu tepelných strát, všeobecne platí, že pri tepelnej strate objektu 6 kW, pri vonkajšej teplote -15 C°, sa z dôvodu ohrevu TUV pripočítavajú 2 kW, teda správne by malo byť tepelné čerpadlo s výkonom 8 kW, ale toto je naozaj len hrubý odhad a je lepšie si nechať skutočný výkon určiť cez návrhový program a podľa skúseností odborníkom, záleží totiž aj na lokalite, záložnom zdroji jednotky a ďalších parametroch konkrétneho tepelného čerpadla.

Koľko budem platiť za energie?

Tu je niekoľko príkladov podľa regiónov a plôch v m2: Vaše náklady na vykurovanie vieme vypočítať aj konkrétne podľa Vašich podkladov (tepelnotechnický posudok). V prípade, že ho nemáte vypočítame aj skutočné tepelné straty Vášho objektu.

Aké tepelné čerpadlo si vybrať?

Písať o konkrétnom type alebo značke po všetkých článkoch ktoré kolujú na internete na rôznych stránkach nemá zmysel. Toľko protichodných informácií, ale zaručene „pravdivých“ je na škodu veci, asi najlepším riešením je referencia od skutočných užívateľov danej značky a typu, ktorú by Vám mala bez problémov každá firma umožniť, len reálny užívatelia s reálnymi skúsenosťami, najlepšie niekoľkoročnými Vám budú schopný skutočne potvrdiť pre a proti jednotlivého systému, preto nechajte si predviesť vybraný systém u klienta danej firmy, venujte svojmu výberu čas, určite sa to vyplatí. V našom showroome je okrem iného reálne zapojené a funkčné tepelné čerpadlo s meraním príkonu aj vyrobenej energie, kde sa dá priamo sledovať pomer medzi príkonom a výkonom, teda skutočná účinnosť, priemerná za celé obdobie fungovania, aj momentálna, príďte sa presvedčiť.

Sú vstupné náklady na tepelné čerpadlo vyššie ako na iné zdroje vykurovania?

V poslednej dobe, keď vznikajú nové satelitné mestečká a lokality s novou výstavbou je často tepelné čerpadlo jediná logická možnosť, proti elektrickému vykurovaniu je návratnosť investícií 2-3 roky, pri plynovom vykurovaní je tiež často cena len o málo vyššia, často do 600 eur., po prerátaní všetkých nákladov na plynovú prípojku, rôzne poplatky, revízie a platba za pripojenie, plynomer a samotné zariadenie, ak zoberieme v úvahu možnosť celoplošného komfortného chladenia v dome pri tepelnom čerpadle, je konečná investícia naozaj na zváženie. Vychádzam z reálnych skúseností a skutočných nákladov pri viacerých realizáciách z posledného roku.

end faq